Lėkštės

Lėkštės

Kviečiame skaityti toliau ir susipažinti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis lėkštes, iš kokių medžiagų šios gali būti pagamintos bei kokiomis savybėmis pasižymi skirtingų medžiagų lėkštės.

Kiekvienas patiekalas turi savo lėkštę

Lėkštės maistui patiekti naudojamos jau nuo seniausių laikų. Žinoma, laikui bėgant keitėsi supratimas apie tai, kas yra lėkštė ir kaip tiksliai ji naudojama. Štai akmens amžiaus žmonės maistui patiekti naudojo stiprius didelius lapus, plokščius kaulus ar akmenis. Daugelyje kultūrų lėkštės buvo skirtos maistui patiekti ant stalo, o valgoma buvo rankomis ar su įrankiais kabinant maistą iš bendros lėkštės ar dubens.

Tik 19 a. įsivyravo tradicija kiekvienam esančiam prie stalo turėti savo asmeninę lėkštę ir valgyti iš jos, maždaug tuo metu Europoje išpopuliarėjo ir porcelianinės lėkštės. Šiandien ant stalo serviruojame ne tik pagrindinę lėkštę, bet ir lėkštes įvairiems kitiems patiekalams: sriubai, užkandžiams, desertui ir t. t. Todėl ir lėkštės gali būti:

  • Sriubos lėkštės (dubenėliai),
  • Pietų lėkštės (pagrindiniam patiekalui),
  • Užkandžių lėkštės,
  • Desertinės lėkštės ar lėkštutės.

Be pagrindinių lėkščių kategorijų, galima išskirti ir specifines, skirtas konkrečiam patiekalai, pavyzdžiui, ledaines. O be kiekvienam asmeniui skirtų lėkščių svarbios yra ir bendros arba serviravimo lėkštės:

  • Įvairios dekoratyvinės lėkštės maistui patiekti,
  • Salotų dubenys,
  • Desertinės ir tortinės,
  • Duoninės, sviestinės ir t. t.

Porcelianas, molis, o gal – stiklas?..

Renkantis lėkštes ar jų komplektą, apgalvokite kam ir kaip jį naudosite bei kiek dėmesio ir laiko norite skirti lėkščių priežiūrai. Taip pat įvertinkite, kokio skersmens lėkščių norėtumėte, kokia medžiaga jums priimtiniausia. Lėkščių medžiaga gali būti derinama su jau turimomis lėkštėmis, dubenėliais ar puodeliais. Populiariausios yra šios pietų lėkštės:

Keramikinės lėkštės

Keramika – platus terminas, apimantis iš įvairių medžiagų išdegus gautus indus. Turbūt populiariausios – molinės lėkštės ir dubenėliai. Tokia keramika gali būti ir dažyta (glazūruota) ir natūralios spalvos. Pietų lėkštės yra glazūruojamos, kad maistas neįsigertų į porėtą paviršių ir nenudažytų lėkščių. Molinių indų, dažniausiai, nėra galima plauti indaplovėje.

Porcelianinės lėkštės taip pat yra keramikos rūšis. Porcelianas gaminamas iš kaolino, jam taikoma speciali technologija, leidžianti išgauti plonesnius, subtilesnius baltus indus. Baltos lėkštės yra lengvai derinamos su įvairiais kitų spalvų indais. Klasikinės porcelianinės lėkštės yra baltos, tačiau taip pat gausu ir įvairiai marginto porceliano. Pasirinkimas didžiulis: juodos lėkštės, margos, puoštos aukso ar sidabro spalvos elementais. Porcelianinės lėkštės atsparios įbrėžimams, daugelį porceliano lėkščių galima plauti indaplovėje.

Stiklinės lėkštės

Šiuolaikinės stiklinės lėkštės jau nebėra tokios trapios kaip anksčiau. Pagamintos iš grūdinto stiklo, jos yra atsparios smūgiams ir įbrėžimams, daugelį modelių galima plauti indaplovėje. Populiarios yra išskirtinės juodos lėkštės – jos gali tapti jūsų stalo akcentu, tinkamai pasirinkus priedus, lėkštės papuoš šventinį stalą ir suteiks jam charakterio. Baltos lėkštės – tai klasikinis pasirinkimas, kurį lengviausia priderinti prie bet kokių kitų indų ir interjero. Stiklinė pietų lėkštė gali būti derinama prie jau turimų stiklo indų, lėkštės gali būti ir skaidrios, ir dažytos įvairiomis spalvomis. Desertinės lėkštės iš stiklo taip pat atrodo puikiai, pasirinkus tinkamą atspalvį ir formą, tokia lėkštė gali padėti atskleisti ne tik deserto išvaizdą, bet ir aromatą.

Metalinės lėkštės

Lėkštes iš metalo, dažniausiai – nerūdijančio plieno ar sidabro, būna skirtos ne asmeniniam naudojimui, o patiekalams patiekti ant bendro stalo. Desertinės lėkštės dažnai būna sidabrinės, jose serviruojami vieno kąsnio desertai, pyragaičiai, vaisiai. Tortinės taip pat dažnai būna metalinės. Tokia lėkštė kartu yra ir stalo puošmena, ji lyg veidrodis atspindi šviesą ir aplink esančius gardumynus. Serviravimo lėkštės iš metalo – puikus pasirinkimas dar ir dėl to, kad jos nedūžta, jas lengviau transportuoti, tokiose lėkštėse patogu serviruoti maistą švenčių metu lauke.

Ieškote virtuvės rikmenų? Jus gali sudominti kategorija “Virtuvės reikmenys”. Spustelėkite čia ir apsilankykite kategorijoje > Virtuvės reikmenys